Komańcza – wyjątkowe letnisko na pograniczu Bieszczad i Beskidu!

Jest jedną z najwspanialszych miejscowości w polskich górach, a znajdujące się na jej terenie atrakcje mogą oczarować każdego. Komańcza to idealne miejsce na rodzinne wczasy, choć i miłośnicy sztuki sakralnej nudzić się tu nie będą.

Co warto wiedzieć na temat miejscowości Komańcza?

Komańcza to jedna z ciekawszych miejscowości w rejonie Sanoka, która może się pochwalić położeniem w malowniczej dolinie Osławicy. Wieś ta istniała już w początkach XVI wieku i do czasów rozbiorów wchodziła w skład ziemi sanockiej, a dokładniej – województwa ruskiego. Od 1772 roku Komańcza jest częścią Galicji. W okresie międzywojennym Komańcza stała się częścią Polski choć pod koniec I wojny światowej powstała tu Republika Komańczańska, opowiadająca się za przyłączeniem tej wsi do Zachodnio – Ukraińskiej Republiki Ludowej. W okresie międzywojennym zaczyna się też uzdrowiskowa kariera Komańczy, która zostaje doceniona i za piękną okolicę, i za wspaniały klimat.

Do dziś można podziwiać tu dwa przedwojenne budynki, wznoszone z myślą o turystach. To klasztor Nazaretanek oraz obiekt, który znany jest jako schronisko PTTK. Niestety, pomyślny rozwój miejscowości przerwała II wojna światowa i tragiczne wydarzenia z nią związane. Najpierw nastąpiły pogromy ludności żydowskiej i romskiej, potem – walki między władzą ludową a UPA. W 1947 roku Łemkowie z Komańczy zostali wysiedleni w ramach akcji „Wisła”, a opuszczona wieś powoli odradzała się z wojennych zniszczeń. Na szczęście dziś o tragicznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej przypominają już tylko pomniki w miejscach zbrodni. Wieś rozwija się doskonale, a jako miejscowość wypoczynkowa cieszy się wielką popularnością.

Kto spędza wczasy na jej terenie, ten może odwiedzać takie zabytki, jak klasztor Nazaretanek z izbą pamięci kardynała Wyszyńskiego, cerkiew prawosławną oraz grekokatolicką. Nie brak tu również ciekawszych ścieżek dydaktycznych i przyrodniczych, dzięki którym można odkrywać piękno terenów leżących na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów.

Bieszczadzko-beskidzka Komańcza – podsumowanie

Więcej interesujących artykułów o bieszczadzkich i beskidzkich miejscowościach znajdziesz w serwisie https://www.tarnica.pl/.

Komańcza może się pochwalić coraz lepszym zagospodarowaniem, a noclegi na jej terenie znaleźć można bez problemów. Gęsta sieć szlaków turystycznych, moc atrakcji oraz wspaniałe zabytki – oto walory, dzięki którym ta górska miejscowość zachwyca turystów od lat.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.