Top 5 najwyższych szczytów w Polsce

Polska to kraj bardzo różnorodny – mamy morze, krystalicznie czyste jeziora, dzikie lasy, skałkowe wyżyny oraz góry – zarówno niższe, jak te naprawdę wysokie! Najwyższym pasmem w naszym kraju są oczywiście Tatry, w których znajdują się wszystkie wierzchołki w poniższym zestawieniu top 5 najwyższych szczytów w Polsce. Znasz je wszystkie?

1. Rysy 2499 m.n.p.m.

Tej góry nikomu nie trzeba zbytnio przedstawiać! Jest to nie tylko najwyższy szczyt w polskich Tatrach, ale także najwyższe wzniesienie w całym paśmie Tatr, na które można dostać się ogólnodostępnym szlakiem turystycznym – znakowanym od strony polskiej na czerwono. Zdobycie szczytu wymaga doskonałej kondycji, ale także odporności na ekspozycję. Mimo tego, w sezonie turystycznym, szczyt przyciąga mnóstwo śmiałków, marzących o stanięciu na Dachu Polski.

2. Mięguszowiecki Szczyt Wielki 2438 m.n.p.m.

Ten szczyt z widzenia zna każdy, ale nie wszyscy potrafią poprawnie go nazwać! Mięguszowiecki Szczyt Wielki góruje bowiem nad najpopularniejszym celem wycieczek tatrzańskim – nad pięknym Morskim Okiem. Zdobycie góry nie jest dostępne dla przeciętnych turystów – nie prowadzi na niego żaden znakowany szlak. Szczyt jest celem wspinaczkowych wypraw taternickich, do których potrzeba nie tylko sporo górskiego doświadczenia, ale też mnóstwo specjalnego sprzętu, a przede wszystkim umiejętności posługiwania się nim.

3. Niżnie Rysy 2430 m.n.p.m.

Trzeci szczyt w zestawieniu to wierzchołek leżący nieopodal tych „głównych”, najważniejszych Rysów. Ma on szanse stać się ciekawą alternatywą dla osób chcących odpocząć od tłumów i udać się w mniej znane, a również pięknie widokowo miejsce. Na Niżnie Rysy nie prowadzi szlak turystyczny, trzeba na nie odbić na wysokości Buli pod Rysami (z czerwonego szlaku wiodącego na wyższe Rysy). Chodzenie poza szlakami w polskich Tatrach jest legalne, aczkolwiek trzeba takie wyprawy zarejestrować w księdze wyjść taternickich (papierowa znajduje się w schronisku, jest także dostępna internetowa wersja).

4. Mięguszowiecki Szczyt Czarny 2410 m.n.p.m.

Mięgusz Czarny przez wielu nazywany jest najłatwiejszym pozaszlakowym szczytem tatrzańskim, można stosunkowo prosto dostać się na niego z Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem, na którą wyprowadza zielony szlak turystyczny z Czarnego Stawu pod Rysami. Zdecydowanie warto! Wierzchołek oferuje niesamowitą panoramę na pobliskie szczyty, a także nie jest szeroko znany wśród turystów, co da nam, tak rzadką obecnie!, okazję do podelektowania się górami bez towarzyszącego nam tłumu. Trafić do niego z przełęczy można dosyć prosto – idąc zielonym szlakiem należy odbić na lewo, a potem iść za kopczykami.

5. Mięguszowiecki Szczyt Pośredni 2393 m.n.p.m.

Ten szczyt, również bezszlakowy, zdobywany jest najczęściej również z Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem, z tą różnicą, że należy udać się w prawo. Trzeba natomiast ostrzec potencjalnych zdobywców! Nie jest to wierzchołek tak łatwy i przyjemny jak Mięgusz Czarny! Aby dostać się na niego, należy pokonać bardzo niebezpieczny trawers. Szczyt przeznaczony jest więc tylko dla doświadczonych górołazów z odpowiednim sprzętem wspinaczkowym.

Część materiałów wykorzystanych na potrzeby artykułu pochodzi z portalu ŁomżaInfo.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.