Wybierzmy się na polską riwierę – pas złotego piasku od Łeby po Mielno, to najbardziej słoneczny odcinek polskiego wybrzeża

baltyk

Środkowy fragment polskiego wybrzeża słynie ze złotych plaż i wielu atrakcji. Rozciąga się od Łeby, przez Ustkę i dalej na zachód. To wymarzone miejsce na wakacje.

Miłośnicy wypoczynku nad brzegiem morza mogą wybrać się do Mielna. To pełne atrakcji letnisko z szeroką na 25 metrów plażą, nadmorską promenadą i 150-letnią tradycją. Plażowy raj znajdziemy w Darłowie. Podzielona rzeką plaża daje dwie możliwości relaksu. Po zachodniej stronie zdecydowanie przoduje aktywny tryb życia (narciarstwo wodne, skutery). Natomiast część wschodnia ucieszy rodziny z dziećmi. Są tu laguny, w których woda jest o kilka stopni cieplejsza niż w morzu.

Warto zobaczyć też „polski Dubaj”, czyli sztuczną plażę w Jarosławcu. Ma aż 5 hektarów i uznawana jest za najlepszą w Polsce (i nie tylko). Z kolei plaża w Ustce po sztormie staje się prawdziwą mekką poszukiwaczy bursztynu. Jedną z największych naturalnych atrakcji w naszym kraju są ruchome wydmy między Łebą a Rowami, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Warto wejść na najwyższą z wydm (Łącką Górę, 30-40 m n.p.m.), aby podziwiać piękne widoki.

Kiedy pogoda się zepsuje nie będziemy się nudzić. W Łebie możemy się udać do bajkowej Krainy Smoków, Muzeum Bursztynu albo Motyli. Ustka oczaruje nas zabytkowymi chatami rybackimi w charakterystyczną biało-brązową kratę i okazałą 120-letnią neogotycką latarnią. Warto zajrzeć do niezwykłego Muzeum Chleba. Z Ustki wypłyniemy też w rejs pirackim galeonem lub innym statkiem. Poszukiwacze śladów historii i kulturalnych uniesień powinni zawitać do 750-letniego Słupska. Latem odbywają się tu cyklicznie: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Festiwal Pianistyki Polskiej oraz Festiwal Legend Rocka. Zobaczymy tu też perełki gotyku ceglanego, secesji i Zamek Książąt Pomorskich.

Wspaniałe wakacje oferują okolice Słupska, jak i samo miasto, skąd możesz wybrać się nad piękny Bałtyk, poświęcając tylko chwilę podróży samochodem. A jeżeli mają to być wakacje rodzinne, zobacz też najciekawsze atrakcje dla dzieci w Słupsku.

Należy wiedzieć, że podróż na wybrzeże środkowe jest znacznie łatwiejsze dla posiadaczy samochodów. Ale i bez kłopotu dotrzemy transportem publicznym. Najpierw należy dostać się autobusem lub koleją do Koszalina, Łeby albo Słupska, a następnie dotrzeć do mniejszych miejscowości lokalną komunikacją. W wakacje będzie również kursował pociąg relacji Ustka-Warszawa.

Dodatkowa uwaga – Muzeum Motyli w Łebie to miejsce wyjątkowe. Zobaczymy tu około 4500 okazów i kolekcję przedmiotów związanych z motylami i owadami. Na maluchy czeka Owadzie kino. Znów kapitan Haase to znana postać z historii Ustki. Wcielający się w niego przewodnik w wakacje co wtorek zaprasza na wycieczki po usteckiej Starej Osadzie Portowej.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.