Dlaczego czasem warto odpocząć?
Odpoczynek jest dla nas bardzo ważny, mimo że powtarza się nam wielokrotnie, że tylko pracowanie ponad siły i odmawianie sobie przyjemności będzie owocowało wymarzonym sukcesem. Prawda jest taka, że często wystarczy połowa z tego wysiłku, a efekty będą dokładnie takie same. Zamiast wierzyć w to, że zaharowywanie się przyniesie nam wymierne korzyści, lepiej zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.
Nikt nie jest w stanie pracować cały czas
Trzeba pamiętać, że nie ma osoby, która byłaby w stanie pracować bez przerwy. Im dłużej się pracuje, tym więcej energii się zużywa. Zmęczenie nie ma niczego wspólnego z lenistwem albo mniejszą predyspozycją do osiągania sukcesów, tylko z naturalnym działaniem organizmu. Co ważne, im mocniej czujemy się zmęczeni, tym wolniej pracujemy i tym więcej błędów jesteśmy skłonni popełnić. Kiedy nasze skupienie spada, a dzieje się to między innymi pod wpływem zmęczenia, nie jesteśmy w stanie zwracać uwagi na kilka elementów jednocześnie, dlatego praca idzie nam wolniej i po odpoczynku i tak będziemy musieli ją sprawdzić.
Odpoczynek otwiera głowę na nowe rozwiązania
Wiele osób nie jest w stanie wymyślić nowego rozwiązania bez odpoczynku. Wynika to między innymi ze skupienia się na jednym zadaniu i zamknięciu się na niego. Reset wywołany na przykład za pomocą przerwy od pracy, odblokowuje kreatywne myślenie i pozwala szybko wpaść na prostsze i szybsze rozwiązanie. Praca non stop sprawia, że nie daje się sobie czas na samodzielny przepływ. Skupianie się przez cały czas zmusza mózg do zużywanie swojej siły na wykonywanie zadania i nie może w tym samym czasie myśleć nad innym rozwiązaniem. Jeśli nie wiesz, jak coś zrobić, daj sobie czas na odpoczynek i odejdź na chwilę od miejsca pracy.
Odpoczynek jest ważną częścią nauki i pracy
O czym wiele osób zapomina, odpoczynek jest niezbędny, żeby dane i informacje miały czas na zakodowanie się w naszej pamięci długotrwałej. To, co nie zostanie utrwalone, bardzo szybko wyparowuje z naszej głowy. Dotyczy to szczególnie wiedzy szkolnej, która po zaliczeniu testu najpewniej od razu zostaje zapomniana. Jeśli więc uczysz się do ważnego testu, koniecznie znajdź czas na odpoczynek, nie tylko po to, żeby się nie przemęczać, ale także po to, żeby dać swojemu umysłowi czas na przetworzenie informacji w jego własnym tempie i schowania ich do odpowiedniej szufladki, do której sięgniesz w czasie zaliczenia.
Moja produktywność bez odpoczynku drastycznie spada. Nie ma sensu praca ponad siłę, jeśli niszczymy zdrowie, a afekty się kiepskie.